Ny i Düsseldorf

Den här informationen är tänkt som en liten kort inledning och hjälp till ditt nya liv i Düsseldorf. Informationen är inte komplett, men ger åtminstone ett par tips på vart du vänder dig i olika ärenden och var du kan hitta information och hjälp.

Föreningar

Förutom Svenska Föreningen finns det andra föreningar för svenskar i utlandet:

SWEA – SWEA International är en förening för svenska eller svensktalande kvinnor som är eller har varit bosatta i utlandet. Föreningens huvudsyfte är att värna om språket, främja svensk kultur och svenska traditioner samt att förmedla professionella och personlig kontakter. Närmaste lokala SWEA-förening finns i Köln.

Svenskar i världen – SVIV är en politiskt och religiöst obunden intresseorganisation för alla svenskar som arbetar eller bor utomlands eller som planerar att flytta från Sverige. SVIV fungerar som remissinstans i ärenden som berör svenskar i utlandet. Föreningen är en viktig kanal som ger möjlighet att föra fram synpunkter och förslag i regering, riksdag och ämbetsverk. SVIVs hemsida hittar du här.

Stadt Düsseldorf

staden Düsseldorf erbjuder nyinflyttade Düsseldorfare service: Mer info finns här: http://www.duesseldorf.de/top/thema020/neuinddorf/index.shtml

Viktiga telefonnummer

Polis 110

Ambulans/Brandkår 112

Taxi Düsseldorf  0211- 33333  eller 0211-55555

Nummerupplysning (Telekom) 11 8 33

Svenska honorärkonsultatet i Düsseldorf 0211 - 323 8457

Bostad

I Düsseldorf finns inga bostadsköer och man söker själv genom tidningsannonser eller mäklare. Rheinische Post (som är regionens största morgontidning) har annonser onsdagar och lördagar. Annonserna publiceras även på tidningens hemsida. På nätet söker man med fördel bostad på www.immobilienscout24.de, www.kalaydo.de eller www.vdm.de
Även om man hittar en hyreslägenhet per annons, kan man få betala mäklararvode, om hyresvärden anlitat en sådan för uthyrningen. Arvodet är ofta rätt högt och dessutom tillkommer en deposition på ett par månadshyror. Utöver hyran betalar man också s.k. "Nebenkosten". Till dessa räknas ofta värme, vatten, sophämtning och ibland också el. Det kan skilja sig mycket mellan olika hyresvärdar, så det lönar sig att jämföra även prisen. Om man vill köpa bostad fungerar det lite annorlunda än i Sverige, här äger man verkligen sina väggar och golv och inte bara en del i en bostadsrättsförening. Det är dyrt att köpa bostad, men oftast har man då inga hyreskostnader, utan bara "Nebenkosten" och eventuella lån.

Om ni behöver ett korttidsboende finns det en rad olika hotell ni kan välja mellan, ni kan besöka www.trivago.se för att få olika förslag.

Telefon

Så snart man har ett hyreskontrakt kan man ansöka om ett telefonabonnemang. Sedan första januari 1998 är telefonmarknaden i Tyskland avreglerad. Det betyder att man kan välja mellan olika operatörer, så det lönar sig att göra en jämförelse mellan de olika bolagen. Störst är dock fortfarande Deutsche Telekom. Även om man har tecknat ett abonnemang hos en operatör, kan man oftast utnyttja andra bolags erbjudanden. Om man inte vill köpa nya telefonapparater kan man hyra hos bl.a. Deutsche Telekom. Svenska apparater passar inte i stickkontakterna, men oftast räcker det med att köpa nya sladdar och kontakter. En bra hemsida för att se vem som just nu erbjuder billigaste priset per minut till t. ex. Sverige är www.billigertelefonieren.de. Det kan även vara bra att veta att Telekom erbjuder en flatrate för telefonsamtal till Sverige, till ett mycket förmånligt pris.

Vad du måste anmäla

El och vatten anmäler du enklast genom att ringa Stadtwerke. Stadtwerke i Düsseldorf har en hemsida där man även kan anmäla sig online. Betalningen sker vanligen över ditt löne/girokonto via Einzugsermächtigung (ungefär det samma som svenskt autogiro).

TV- och radiolicens (www.gez.de)  måste man också betala. Anmälningsblanketter finns hos post och bank, eller via internet.

Val av bank

Avgifterna mellan olika banker skiljer sig ofta åt, så en jämförelse kan löna sig.  Försök att välja ett bankkontor som ligger bra till, eftersom man här använder personliga bankmän i stor utsträckning. Många ärenden kan man bara sköta genom sin personliga bankman.

Ett tips kan vara att bli kund hos SEB, som erbjuder ett mycket förmånligt bankpaket för svenskar skrivna i Tyskland. Mer infomation om detta finns på SEB´s hemsida.

Betalningsmedel

Kredit- och betalkort accepteras inte i lika stor utsträckning här som i Sverige, även om det blir allt vanligare. Vanligaste sättet är att betala med kontanter eller EC-Karte. EC-Karte fungerar som betalkort och bankomatkort och man kan även använda kortet i utlandet. EC-Karte beställer man hos sin tyska bank.

Skatt och deklaration

Från tysk lön gör arbetsgivaren avdrag för skatt, (eventuellt) kyrkoskatt, sjuk- och pensionsförsäkring och A-kassa. Totalt kan avdragen uppgå till ca 50%, därav ren skatt ca 30%. Skattesatsen beror på familjeförhållandena. Skatten reduceras t. ex. om man är gift och/eller har barn. Hela familjen måste dock bo i Tyskland för att skatten ska reduceras. Ett "Lohnsteuerkarte" beställer man hos "Einwohnermeldeamt". Kortet lämnas till arbetsgivaren som där kan avläsa bla. hur mycket skatt man ska betala.

Deklaration gör man varje år senast den 31 maj. Man kan också söka om uppskov med inlämning av sin deklaration om man vill lämna in den senare. Tyska skatteregler är komplicerade och det kan vara bra att anlita en skatterådgivare (Steuerberater), åtminstone första året. De brukar få igenom avdrag för t. ex. dubbelt boende och hemresor om man bara arbetar här under en begränsad tid.

Sjukvård

Vårdcentraler finns det inte här, därför är det bra att kontakta en husläkare.  I Neuss finns det även svenska tandläkare: Dr. Angelika Levin, Dr. K. I. Anders Levin, Dr. Christina Levin, Dr. B. Andreas Levin. Tandläkarna nås på telefon 02131-54 48 8102131-54 48 81 eller http://drlevin.de/tandlaekare.html

Lokaltrafiken

Lokaltrafiken i Düsseldorf består av buss, spårvagn (Straßenbahn), tunnelbana (U-Bahn) och S-Bahn. Biljett löser du antingen i automater på stationen eller spårvagnen, eller direkt hos föraren. Det finns även stämpelkort med fyra resor, eller vecko/månadskort. Mer inforamtion om linjenätet, biljettpriser och tidtabeller på närtrafikens hemsida Rheinbahn www.rheinbahn.de.

Språkundervisning

Det är bra att kunna tyska, eftersom tyskarna ofta inte är så bra på engelska. Volkshochschule och ASG Bildungsforum erbjuder tyskakurser för utlänningar på många olika nivåer. Det finns kurser både på kvällstid och dagtid och de kostar inte särskilt mycket. Efter avslutad kurs får man ett kursintyg och efter ett antal kurser kan man avlägga ett prov som ger behörighet att följa undervisning på universitetsnivå. Det provet kan man naturligtvis också avlägga utan att först gå kurser om ens tyskakunskaper redan är så bra.

IS Düsseldorf erbjuder språkundervisning i tyska och alla skandinaviska språk. Hos IS Düsseldorf finns skräddarsydd privatundervisning, men även gruppundervisning och även tyskakurser som är CSN-berättigade.

Stadsbiblioteket

Düsseldorfs stadsbibliotek "Stadtbücherei" ligger tvärs över Hauptbahnhof på Konrad-Adenauer-Platz 1. När man går dit första gången ska man ha med sig pass och "Anmeldebestätigung". Att få lånekortet kostar en liten summa i årsavgift, men boklånen är sedan gratis. Man har även en hylla med svenska böcker.

Engelsk biograf

Cinestar Oberkassel visar filmer i orginal (ofta med tysk text). Aktuellt bioprogram finns på torsdagar i Rheinische Post eller på www.cinestar.de.

Dagen innan premiär är det också vanligt med så kallad förpremiär. På den alternativa filmscenen är dagen innan den riktiga premiären ibland enda chansen att se film på orginalspråket.

Filmprogrammet hinnar ni på Düsseldorfer Filmkunstkinos www.filmkunstkinos.de/index.php

Notera: OV står för Original Version, OmU står för Orginal mit Untertiteln, orginalversion med text.

Black box visar också filmer i originalspråk.

Kultur

Düsseldorf har ett digert kulturutbud. Det finns många muséen, opera och teatrar. För att få de aktuella programmen är det enklast att besöka www.duesseldorf.de.

Via Rhinebuzz, www.rhinebuzz.com, organiseras en mängd engelsspråkiga evenemang

Saknar du något i vår "hjälpreda"? Hör gärna av dig, så tar vi med den informationen du efterlyser! Skicka ett mail till:

info@svenskaforeningen.de